Tyto webové stránky používají cookies, abychom zajistili, že získáte to nejhodnotnější na našich webových stránkách. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko "Souhlasím se vším".
ČOPN vznikl poté, co byl vytvořen v lednu 1997 sbor expertů zabývající se CHOPN, z řady zemí světa a tento sbor vyhlásil akci GOLD (Globální strategie pro diagnostiku, léčbu a prevenci CHOPN). Potřeba akce GOLD a obdoba v jednotlivých zemích vyplývá z následujících kvalitativně doložených důkazů:
Na základě obecné poptávky po rozšíření činnosti ČOPN i na další plicní diagnózy a zapojení laiků-pacientů do činnosti ČOPN rozhodla náhradní valná hromada ČOPN dne 21. 3. 2015 o restrukturalizaci ČOPN na pacientskou organizaci, která bude při naplňování cílů nabízet spolupráci odborných lékařů s laiky. Tím bude zajištěna jednak potřebná odborná úroveň činnosti, jednak kvalitní vzájemná informovanost laické a odborné veřejnosti. Zároveň ČOPN dostál svým zákonným povinnostem, vyplývajícím z novely občanského zákonníku (transformace občanských sdružení na spolky).
Cílem této iniciativy je prosazování společných zájmů onkologických i dalších pacientů, vytvoření pilotního projektu na zapojení organizovaného pacienta do konzultačních a rozhodovacích procesů v oblasti onkologie, hematoonkologie apod. Hlavním organizátorem iniciativy je Průvodce pacienta, z.ú.
Důležité odkazy: Průvodce pacienta Hlas pacientek
V rámci ČOPN působí tři pacientské skupiny, organizující besedy na témata, související s chronickým plicním onemocněním, lekce plicní rehabilitace atd. Jednotlivé skupiny působí při Fakultní nemocnici Olomouc, Thomayerově nemocnici v Praze a ve spolupráci Nemocnice Na Bulovce a Sociálních a ošetřovatelských služeb v Praze. Dále ČOPN spolupracuje s EUC klinikou v Plzni.
Přednášky a besedy probíhají na Plicní klinice Fakultní nemocnice Olomouc od prosince 2015, při FN Olomouc již oficiálně působí Klub sarkoidózy ČOPN. Do budoucna je plánováno podle možností i ustavení dalšího klubu pro pacienty po transplantaci plic a zájemce o tuto problematiku.
Předseda ČOPN MUDr. Stanislav Kos, CSc. se z titulu své funkce podílí na činnosti řady národních i mezinárodních organizací, zejména Pacientské rady VZP, pracovní skupiny Pacientské rady Ministerstva zdravotnictví ČR pro zdravotnické prostředky, Akademie pacientských organizací (AIFP), výboru České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP, Pacientského poradního výboru European Lung Foundation, EFA - European Federation of Allergy and Airways Diseases Patients' Associations, Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease.
Český občanský spolek proti plicním nemocem
Na základě obecné poptávky po rozšíření činnosti ČOPN i na další plicní diagnózy a zapojení laiků-pacientů do činnosti ČOPN rozhodla náhradní valná hromada ČOPN dne 21. 3. 2015 o restrukturalizaci ČOPN na pacientskou organizaci, která bude při naplňování cílů nabízet spolupráci odborných lékařů s laiky. Tím bude zajištěna jednak potřebná odborná úroveň činnosti, jednak kvalitní vzájemná informovanost laické a odborné veřejnosti. Zároveň ČOPN dostál svým zákonným povinnostem, vyplývajícím z novely občanského zákoníku (transformace občanských sdružení na spolky). Název organizace-spolku byl změněn na Český občanský spolek proti plicním nemocem.
V r. 2013 ČOPN rozšířilo osvětové akce, zaměřené na veřejnost, o besedy pro vhodná občanská uskupení – kluby seniorů, popř. školní třídy atd. Akce se většinou skládá z přednášky na téma zvolené plicní diagnózy (CHOPN, astma, tuberkulóza, škodlivost kouření) a po zodpovězení dotazů přítomných je podle možností doplněno orientačním změřením spirometrie.
Akce Světového dne CHOPN v ČR organizoval ČOPN samostatně v letech 2003 – 2014, od r. 2015 je spoluorganizátorem s Českou pneumologickou a ftizeologickou společností. Z hlediska chronické obstrukční plicní nemoci jde o každoroční nejvýznamnější akci, kterou reprezentuje především bezplatné měření spirometrie pro veřejnost, mediální kampaň a přednáškový den.
ČOPN byl založen jako České občanské sdružení proti chronické obstrukční plicní nemoci z iniciativy členů výboru České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) v r. 1999.
Spolek zahájil činnost v lednu 2000. Zakladateli byli členové ČPFS, kteří se této problematice nemocí spojených s bronchiální obstrukcí dlouhodobě věnují (prof. MUDr. V. Vondra, DrSc., doc. MUDr. J. Musil, Ph.D. a MUDr. S. Kos, CSc.)